- W tym artykule:
- Opodatkowanie zagranicznych i krajowych funduszy inwestycyjnych - jakie są różnice?
- Zasady opodatkowania zysków od funduszy zagranicznych
Zagraniczne fundusze inwestycyjne pozwalają na partycypowanie w światowych trendach oraz poszukiwanie zysków na rynkach, które dla polskiego inwestora mogą być trudno dostępne.
Dzięki funduszom zagranicznym inwestorzy mają:
- nieograniczone możliwości inwestycyjne,
- najwyższą jakość zarządzania
- odpowiednią dywersyfikację portfela.
Mają również wynikające z tego tytułu obowiązki podatkowe.
Opodatkowanie zagranicznych i krajowych funduszy inwestycyjnych - jakie są różnice?
Inwestowanie za pośrednictwem funduszy zagranicznych, podobnie jak w przypadku funduszy krajowych wiąże się z koniecznością rozliczenia podatku od zysków kapitałowych.
Proces rozliczenia dochodów uzyskanych z funduszy zagranicznych jest zbliżony do tego, który obowiązuje dla krajowych funduszy inwestycyjnych od 2024 roku. Są jednak pewne różnice.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Podstawowa różnica polega na tym, że instytucje zagraniczne, w przeciwieństwie do krajowych TFI nie mają obowiązku dostarczenia inwestorowi informacji analogicznej do PIT 8-C.
Oznacza to, że klient funduszy zagranicznych musi:
- sam ustalić wysokość zobowiązania podatkowego,
- uwzględnić wysokość zobowiązania w odpowiedniej deklaracji podatkowej,
- odprowadzić należność do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Fundusze zagraniczne dostępne na platformie KupFundusz.pl oferowane przez firmy Franklin Templeton i Schroders wysyłają dokument zawierający zestawienie transakcji na funduszach, który jest podstawą do rozliczenia podatku (odpowiednik naszego PIT 8C). W tym dokumencie jest wyliczona kwota zysku, już przewalutowana na polskie złote, dzięki czemu klienci KupFundusz.pl nie muszą sami wyliczać wysokości zobowiązania. Firmy te jednak nie mają obowiązku wysyłania tego typu informacji.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Kompensacja zysków i strat
Dzięki wprowadzeniu w Polsce zmian w sposobie rozliczania podatku od zysków kapitałowych, zyski i straty z funduszy krajowych i zagranicznych (luksemburskich), a także z akcji i instrumentów pochodnych mogą być ze sobą kompensowane.
Oznacza to, że należny podatek jest naliczany od różnicy pomiędzy zyskiem na jednym instrumencie a stratą na innym. Stratę można uwzględnić w rozliczeniu przez okres kolejnych 5 lat.
Zasady opodatkowania zysków od funduszy zagranicznych
- Zasady opodatkowania są określane przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późniejszymi zmianami).
- Podatek od zysków kapitałowych wynosi 19%.
- W celu ustalenia zysku (lub jego braku), co do zasady, odejmujemy od kwoty otrzymanej po umorzeniu tytułów uczestnictwa kwotę, za jaką nabyto tytuły uczestnictwa.
- Jeżeli dokonywaliśmy transakcji w innej walucie niż polski złoty, to dla celów podatkowych musimy ustalić wynik w krajowej walucie – w tym celu korzystamy z oficjalnych średnich kursów walut obcych ogłaszanych przez NBP, z ostatniego dnia roboczego przed dniem dokonania transakcji nabycia, a potem umorzenia tytułów uczestnictwa.
- Jeżeli nie umarzamy wszystkich tytułów uczestnictwa, to w celu ustalenia, które tytuły zostały umorzone, wykorzystujemy tzw. metodę FIFO (ang. First-in, First-out), jeżeli prospekt funduszu nie stwierdza inaczej.
- Podatek od funduszy zagranicznych ma charakter zryczałtowany.
- Inna niż 19% stawka podatku może wynikać z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania klienta certyfikatem rezydencji.
- W zależności od sytuacji inwestora należy wybrać właściwą deklarację podatkową.
- Na analogicznych zasadach rozliczane są dywidendy.
Główne wyzwanie dla inwestora to ewidencja transakcji, która umożliwi efektywne ustalenie wysokości zobowiązania. W przypadku funduszy inwestycyjnych zabezpieczonych przed zmianami kursu walutowego (tzw. PLN-hedged), zarejestrowanymi w Luksemburgu (brak podwójnego opodatkowania) ustalenie wartości podatku jest prostsze, gdyż transakcje są dokonywane w polskim złotym.
Na KupFundusz.pl możesz inwestować bez prowizji w ponad 400 krajowych i luksemburskich funduszy inwestycyjnych z 21 TFI!Ponad 400 funduszy inwestycyjnych bez prowizji!
Nota prawna
Powyższe informacje nie stanowią porady prawnej czy podatkowej i nie powinny być traktowane jako ich substytut. KupFundusz SA nie ma upoważnienia do udzielania porad podatkowych i nie udziela porad podatkowych.
W przypadku pytań dotyczących dochodów z inwestycji w fundusze inwestycyjne krajowe lub zagraniczne, czy też w przypadku potrzeby uzyskania instrukcji dotyczących wypełniania deklaracji podatkowych, zaleca się zasięgnięcie porady osobistego doradcy podatkowego.
Klient jest zobowiązany do weryfikacji przedstawionych informacji oraz złożenia odpowiednich zeznań podatkowych we właściwym terminie, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podatkowym.